[Odskok na menu]

Stručná historie zaniklé kapely

Aplikace

Zlatý věk, aneb už jsme tam

... pokud chcete něco dělat dobře, nepříbírejte k tomu ženskou

Po přijetí na VŠ a absolvování povinných letních brigád, soubor pokračoval v činnosti. Došlo ke dvěma změnám v podmínkách působení souboru. Jednak zřizovatelem se stal Klub mládeže Ivančice, čímž se vyřešila schizofrenní situace z minula, kdy zřizovatel SSM při gymnáziu soubor úkoloval a zároveň soubor plnil i požadavky Klubu mládeže. Druhou změnou bylo, že původní zkušebna byla zcela změněna na "dům bolesti", tedy posilovnu a zkoušelo se ve sklepě, v prostorách mládežnického klubu zvaného Nova klub. Bylo tam vlhko, smrad a pravděpodobně tam v nepřítomnosti lidí pobíhali potkani, ale na druhé straně tam byl klid a nikoho jsme nerušili.

Dalším přelomem bylo proniknutí souboru na Vysočinu, kde ze základny, kapelníkovi chaty v Budišově u rybníka Pyšelák, byly podnikány šňůry zájezdů. Akční rádius souboru se stále zvětšoval. Jako slabina v umělecké činnosti bylo shledán nedostatek fundovaných zpěváků. Pokusy sólového kytaristy byly zavrženy naprostou většinou hlasů a kapelník už toho více odzpívat také nemohl. Situace byla řešena náborem odpadlíků konkurenčních souborů. Takto byl do kapely kooptován Bob (Robert) Kvasnica a Leoš Veselý. Někdy z této doby je i tento snímek z vystoupení v Besedním domě v Ivančicích. Bohužel oba výše jmenovaní na snímku nejsou.

Vystoupení v Besedním doměv roce asi 1979, společně s Permonem
15271 b
 

Na fotce je za kapelníkem vidět kopie zesilovače Marshall, kterou si vlastnoručně vyrobil. Viz také více o rukodělných prací členů souboru.

V tomto složení jsme vystupovali několik měsíců. V repertoáru přibyly skladby Deep Purple, Pink Floyd a dalších hard rockových kapel. Z této doby jsou památná následující (a nejen tato) vystoupení:

karneval v Dolních Kounicích
Do té doby největší návštěvnost, zakončená průtrží mračen. Nejdříve jsme zachraňovali aparát a až poté promočeného zvukaře.
zábava na plácku za hospodou "Réna"
Probíjející elektrika, tahání jisker od strun a kopancem od mixpultu dočasně narovnaný paraplegik a zvukař František Hutárek . Všichni jsme však přežili. Závada byla v otřesně zapojeném rozvaděči hospody, kde upadl zemnící drát. Jinak celkem slušná návštěvnost a úspěch.
taneční zábavy v Hodově na Vysočině a v Mohelně na rybníku Chobot
Ostudy v podání baskytaristy Aleš Dobrovolného zoufale snažícího se najít partnerku. V Mohelně při jedné ze zábav tam pořádaných kdosi odbrzdil valník na kterém kapela hrála. Následkem čehož valník odjel do vln rybníka. To nezabránilo baskytaristovi aby se nešel do rybníka o půlnoci vykoupat. Teprve potom zjistil, že místní rybářské sdružení do rybníka navezlo výživný hnůj...
taneční zábava v Zakřanech na hřišti
Po příjezdu na hřiště Bača provedl se žiguli efektní obrat "na místě" (brzda a plyn) a vyryl ve škvárovém povrchu hřiště svoji zřejmě první brázdu v životě. Ihned přichvátal správce hřiště, nebo co to bylo, a se slovy "já ti dám do držky, my to tady rovnáme, kde si myslíš že seš?!" ho zpražil. Večer tam strašně žrali komáři, protože na pódiu byla pověšená žárovka a komáři se ke svítícím žárovkám slétávají. Tak poďobaní jsme už nikdy nebyli.
první zábava v Pozořicích
Karel Heřman přijel pozdě - rozbil se mu cestou trabant ve kterém se přepravoval. Už při našem příjezdu byla před kulturákem fronta jak na Gotta - byla to myslí Štěpánská zábava. Mysleli jsme, že dostanem všichni po čuni, ale kupodivu to dobře dopadlo. Z Pozořic jsme jeli v Simce kolegy Míry, který navigoval - řídil nějaký jeho "švagr". Cestou zpátky jsme v mlze najeli na nějakou divnou vozovku - byly tam značky jako zákaz vjezdu a tak. Po zastavení a průzkumu jsme zjistili že stojíme na nedodělaným mostu asi tak 5 metrů od konce. Dál už byla jen díra dolů. Bylo to způsobeno tím, že pan Horký byl sťatý a zavedl řidiče na rozestavěný most. Byla holt dost velká mlha .... Pak jsme tam stáli a dávali signál kolegům ze souboru jedoucím za náma, aby tam nespadli. Potom nás zajali policajti, jelo nás šest (byl tam ještě kolega Osman Abdel Rahim ze Súdánu) a tak si kytaristova žena Lenka lehla v žiguli na zem, dali jsme si na ni nohy a dělali jako nic. Když uviděli usměvavého černocha, kterého bylo v té tmě vůbec těžké zahlédnout, tak už nic nechtěli a neprohlíželi ani vozidlo.
silvestr v Hodově
Baskytarista si partnerku konečně našel, nicméně při pokusu o sblížení byl přistižen jejím otcem, který neměl pro podobné aktivity pochopení. Následoval noční pochod zmrzlou krajinou do Budišova na chatu a vypití půllitrové láhve rumu z důvodu rozmrznutí.

Soubor, byť i z části nedobrovolně, navázal spolupráci s kapelou Letkovanka, vedenou panem Brůžou, v civilu hrobařem. Z tohoto svazku, majícího původ ve stejném zřizovateli - klubu mládeže, pak vzešlo několik bizardních společných akcí, jako např. taneční zábava v Budkovicích a Nové Vsi. K dopravě aparátu používala Letkovanka frézu s vlekem, což jim silně omezovalo akční rádius. Jejich hudba bylo typické tři na tři, přičemž část zvanou "moderna" produkovala naše skupina. Jak se snesly dohromady žánry dechovka a hard rock u posluchačů je dodnes záhada. Je ovšem ověřený fakt, že Letkovanka po našem odchodu navázala úspěšnou spolupráci s jiným seskupením kam posléze přešli i Leoš Veselý a Bob Kvasnica a model nastavený s námi úspěšně provozovala ještě hodně dlouho. Důkazem je lísteček nalezený u našeho sólového kytaristy.

Lístek s nabídkou angažmá na silvestra
25689 b
 

Stále se však projevovaly problémy a to především v oblasti zpěvu. Leoš Veselý spolupracoval spíše externě a Bob Kvasnica zase nebyl příliš spolehlivý ve smyslu výdrže celou zábavu. Proto dostal kapelník úkol sehnat nového zpěváka.

Oveny

Nutno přiznat, že kapelník byl muž činu a po čase přivedl na zkoušku jednoho takového tlustého týpka. Nedůvěra trvala do té doby, než chytil mikrofon. To bylo ono!. Hlas jako zvon, frázování přesné. Ten tlusťoch se jmenoval Karel Heřman. Rázem bylo možné uvažovat o skladbách, které jsme nemohli na repertoár zařadit, protože je nikdo nebyl schopný zazpívat.

Všechno má svoje ale. Karel Heřman na další zkoušku přivlekl své dvě obdivovatelky. Říkaly si navzájem Oveno. Rozvrat a pnutí které to hned způsobilo do podrobností raději popisovat nebudu. Kytarista, v té době již zadaný, pohrdavě odfrkl Oveny-fifleny, kapelník raději nereagoval. Naštěstí se situace nečekaně vytříbila. Děvčata se zorientovala rychle. Jedna prohlásila Ten Míra (bubeník) je ale hezkej a bylo rozhodnuto. Na druhou Ovenu zbyl baskytarista, který se již otřepal z otřesného zážitku na silvestra.

Dalším armagedonem byl dopravní prostředek, který měl zpěvák k dispozici autobus Garant. Fotografie původního autobusu se nezachovala, tak alespoň předkládám obrázek z V&V model. No, nekupte to za 372 Kč. A samozřejmě nesmím zapomenout ani na děvčata. Jsou hned za autobusem.

Autobus Garant
Ovena Věra
18504 b
Ovena Iveta
34520 b
 

S Karlem Heřmanem začalo nové a velmi umělecky plodné období souboru. Zábavy byly prakticky každý týden. Jízdy Garantem sice měly nádech hazardování se životem a připočteme-li kvality řidiče a prapodivnou osádku autobusu - zpěvákovi přátele, jediní dva členové kapely, kteří tím strojem byly ochotni jezdit, byly zpěvák a baskytarista (tomu bylo v té době asi všechno fuk).Jak vypadaly přípravy před odjezdem a po dojetí na místo určení dokumentují tyto fotografie z 17.9.1982 z Ivančic před zkušebnou a z Mohelna před Sokolovnou. Toto jsou snad jediné fotky na kterých je zachycený i náš zvukař František Hutárek. A následuje ještě obrázek našeho bubeníka z vystoupení v Ivančicích v Besedním domě 17.3. 1982.

Nakládání aparátu před zkušebnou v Ivančicích 17.9.1982 před zábavou v Mohelně
29831 b
Na fotce je vidět naložená škodovka a zezadu zpěvák Karel Heřman a Vladimír Navrátil
32474 b
Na fotce je vidět bubeník v akci v Ivančicich 17.3.1982
31029 b
 

Navzdory potížím jsou památná následující (a nejen tato) vystoupení:

dvě taneční zábavy v Pozořicích
Na těchto akcích, mimořádně silně navštěvovaných, byly také zaznamenány některé pozoruhodnosti:
Snaha o výrobu dýmových efektů pomocí suchého ledu (zmrzlé CO2).Výsledkem bylo zamrznutí vody v hrnci na rozpáleném vařiči. Dým nebyl žádný.
Baskytarista během produkce vypadl z okna, naštěstí z přízemí a jenom do hnoje.
zábavy v Kochánově
Vynikající péče pořadatelů, skvělé jídlo. Pití až moc, což způsobilo výpadky vědomí zpěváka Boba Kvasnici. Naštěstí už byl k dispozici Karel Heřman, takže zvládnuto bez problémů.
První použití autobusu Garant. Za nadměrné kouření (autobusu) při odjezdu ze zábavy zaplacena pokuta příslušníkům SNB (nyní policii). Pokutu platil baskytarista, nikdo jiný už v té chvíli peníze neměl. Při jízdě autobusu praskla hlava motoru, následkem čehož spotřeboval veškerou naftu a cca 2 km před Kralicemi se zastavil. Po odtlačení do Kralic, baskytarista, jako jediný zodpovědný člen posádky zajistil v 5:00 naftu v kravíně. Vlastními ústy a plícemi stáhl kýbl nafty, který potom stačil na dojetí. Samozřejmě se také řádně napil. Potom si bál dva dny zapálit cigaretu. Zbytek osádky autobusu, včetně řidiče byl v té chvíli už dost mimo provoz, nicméně nějak dojet se povedlo.
taneční zábavy v Kuničkách
Doprava 3 osobními automobily. Cestou tam (mizerné počasí - sníh, led, fujavice) u křižovatky na Kuničky jsme si všimli na odbočce divně stojícího auta. Všichni jsme tam odbočili blbě, vedlo to jinam. Stál tam Bača s Lenkou Bátrnovou v autě, předek auta vysunutý nad 5 metrový sráz a nehýbali se. Co je ?? Jak se pohnem, spadnem dolů povídá Jenán. Na střeše měl bedny na zpěv, bylo to moc pěkný. Na silnici byl led, že se nedalo chodit. Projíždějící trabant nepomohl, ale pak jel traktor a bylo to. Řetězy a už byl vytažený. Jinak vcelku poklidný průběh zábavy v prosinci 1983 narušilo při odjezdu ve 4:00 ráno kytaristovo auto Škoda MB 100 , které nejprve odmítlo nastartovat, poté nešel startér pro změnu vypnout. Kytarista ve snaze zabránit nejhoršímu vytrhl celý svazek kabelů od spínací skříňky a teprve potom odpojil celou baterku. Po nějaké době byly dráty na spínací skřínce více méně na svých místech. Při pokusu o roztažení (startér byl úplně hin) došlo k ulomení řadicí páky. Načež byl vzbuzen jeden z místních pořadatelů, který spal v baru KD na stole, a byl požádán o zapůjčení svářečky. Kupodivu ochotně a iniciativně spolupracoval. V amatérsky vyrobené svářečce zkušeně snížil nastavený proud cca 630 A na menší hbitým přepojením několika drátů pod proudem. Pominu-li spálenou kytaristovu ruku o elektrodu, venkovní teplotu zhruba -25oC, nemožnost ve Škodovce zařadit cokoliv jiného než řadící stupeň 2 a nutnost zatížit zadek Škodovky při výjezdu z obce osobou baskytaristy, proběhla cesta domů bez zvláštních událostí. Pro ilistraci ještě uvádím, že Cestou zpátky byly různě popadané Avie v příkopech. Kalamita jako hrom.
taneční zábavy ve Studnici a Otíně
Studnice:
Tentokrát se vyznamenalo auto baskytaristy Moskvich 408, které odmítalo, po ujetí cca 1 km tvrdošíjně pokračovat v cestě. Bylo proto potřeba vzít ho i naloženým aparátem na lano. Takto bylo taženo cca 60 km na místo konání. Příjezd o hodinu opožděný. Po produkci byl učiněn pokus o nastartování a ejhle, šlo to. Po kilometru zase nic, lano, tažení zničená spojka kapelníkova Žigula. Při následném zkoumání příčiny baskytaristu museli omývat, neboť jeho reprobedna narvaná do kufru uskřípla gumovou hadičku s přívodem paliva do karburátoru vedenou nechráněně pod kobercem v kufru. Jeho slova adresovaná našim sovětským bratrům, jinak též výrobcům Moskvičů, se nedala opakovat. Příště stačilo sebou vozit dva dřevěné špalíky, kterýmy se bedna podložila a bylo po problému.
Při překládání zvukaře z nevytopitelného Moskviče do kapelníkova Žigula jsme byly překvapeni hlídkou VB, která se domnívala, že se snažíme naložit mrtvolu námi přejetého chodce. Teprve po důkladnějším ohledání domnělé mrtvoly, jejim verbálním projevům (povětšině sprostým) a zjištění že se skutečně jedná o postiženého člověka, kterému dělá nastupování do auta potíže, hlídka odjela.
Otín:
Před začátkem zábavy, baskytarista, zřejmě veden snahou o získán bobříka dobrého skutku, zastoupil místního, cca 80 letého pořadatele v úkolu odzimovat větráky ve výšce 5m pod stropem tanečního sálu. Ten dobrý muž (pořadatel) jeho snahu odcenil donesením jedné půllitrové láhve rumu. Doprovodil to slovy sladký ruméček, pozdrav jara. Baskytarista to vzal vážně a celý půllitr vypil. Během produkce byl dodán půllitr další, a než bylo možno cokoliv učinit, baskytarista vypil i tento. Značně se to podepsalo na jeho výkonu, i když do bezvědomí neupadl.
Baskytaristovi při zpáteční cestě na chatu do Budišova všichni v autě vyčítali dvě věci. Za prvé, že vypil litr rumu a s nikým se nepodělil. Za druhé, že následkem obědu složeného převážně z luštěnin a vypitého rumu naprosto nehorázně smrdí. Asi 2 km před chatou ho tedy vyhodili za jízdy z auta. Baskytarista dorazil na chatu pěšky, v ledničce objevil další láhev rumu a takto vybaven se rozhodl trucovat před chatou na jehličí. Když asi za dva dny vystřízlivěl, zjistil, že rum vůbec pít nemůže a od té doby se ho také dodnes nedotkl.
taneční zábava v Ocmanicích
Společně ve stylu tři na tři s dechovkou, poprvé s námi jeli oveny.
Největším průšvihem byla nepřítomnost kytaristy, který dorazil až o půlnoci. Ani za to nemohl, byl na brigádě, na žních, na Slovensku a zkolabovala mu doprava. Naše rozpoložení asi nejlépe vystihují slova našeho kapelníka, která mi poslal v reakci na tyto stránky: Karel Oveny poprvé přivezl na zábavu do Ocmanic - ten průser, kdy Navec nedorazil včas na kšeft ze Slovenska.Dodnes je mě z toho špatně, jak jsme hráli bez kytary, na které to bylo postavený.Mám za sebou přes 1300 vystoupení, ale tohle považuju za největší muzikantskej průser, kterej jsem dosud naštěstí zažil.
taneční zábava v Olešnici
Jedna z nejlepších akcí souboru v této době. Na pódiu stála "perníková chaloupka", zřejmě rekvizita z nějakého představení. O přestávkách jsme se tam dost vyblbli. Ostatně na fotkách je to vidět:
Fotka z vystoupení v Olešnici v roce 1983 - všichni v perníkové chaloupce
35484 b
Fotka z vystoupení v Olešnici v roce 1983 - kytarista, baskytarista a zpěvák
29804 b
Fotka z vystoupení v Olešnici - celý soubor v akci
12851 b
 
Fotka z vystoupení v Olešnici - kytarista, baskytarista a zpěvák, trochu jinak
12489 b
Fotka z vystoupení v Olešnici - kytarista, baskytarista, zpěvák a kousek bubeníka
6924 b
Fotka z vystoupení v Olešnici - pohled ze sálu
4884 b
 
ples KDS v Sedlčanech
Tato akce se konala snad nejdále od stálého působiště souboru. Cestou tam kapelník a kytarista jeli z kopce po dálnici a Jenán pravil: ušetřím trochu benzínu a vypnul motor. Ale nějak tak, že se mu zamknulo řízení. Kytarista sedící vzadu, na klíně Horkáčův záklaďák, nohy na zesilovači a jen vyvalocval oči z důlků. Po příjezdu jsme zjistili, že na plese hrajeme v klubových prostorách kulturního domu. V hlavním sále hrále tehdy poplulární (a nyní již pravděpodobně mrtvý Stanislav Procházka ml.). Takže konkurence jako hrom. Ale vše dobře dopadlo. Kdo chtěl poslouchal Procházku na playback, kdo chtěl trsal na náš živý hardrock. Příjemné na celé akci bylo, že součástí služeb poskytovaných umělcům bylo ubytování v místním hotelu a tím padlo obvyklé dělení na řidiče (ty co nepijí) a neřidiče (ty co pijí i za ty co nepijí). V hotelu se losovalo kdo s kým bude sdílet komůrku. Ti co spali v pokoji bez Karla Heřmana vyhráli. Ukázalo se, že baskytaristův odporný zvyk, ráno, ihned po probuzení dopít zbytky je vcelku roztomilou úchylkou ve srovnání s chrápáním zpěváka. Oba spolunocležníci František Hutárek a Jan Hlaváček se prostě nevyspali. Jan Hlaváček dokonce po Karlovi házel botou. Výsledkem prý bylo, že dotyčný zařval jako raněný sobol a chrápal dál.
Fotka z vystoupení v Sedlčanech - kytarista a baskytarista
28475 b
Fotka z vystoupení v Sedlčanech - bubeník
30689 b
Fotka z vystoupení v Sedlčanech - zpěvák a kytarista v družném hovoru
29044 b
Fotka z vystoupení v Sedlčanech - kapelník s kytarou
8744 b
 
Taneční zábava v Mohelně
Cituji z mailu, který mi přišel od Vladimíra Navrátila:
Mimochodem, když jsme hráli v Mohelně v sokolovně (s Leošem Veselým) - si vzpomínám, že jsem měl nějaké střevní potíže a o přestávce jsem to řešil na WC a nějaký dobrák to zamknul zvenku. Ale toalety byly plechový a nebyly až ke stropu, takže se to dalo přelézt.
Taky tehdy jsem 'vypůjčil' na gymplu malej mix Tesla (oranžovej, 6 vstupů, 100 W) na posílení aparátu a při tanci do něj někdo nalil pivo. Samozřejmě to vyhořelo a pak byla ostuda, Světlík o tom nevěděl, Bača to nechal spravovat v Brně, stálo to asi 600,- Kč a už nikdy nefungoval jak měl.
Oslava narozenin v Budišově
Cituji z mailu, který mi přišel od Honzi Hlaváčka:
Tak jsem si vzpoměl na tu příhodu, co jsem Ti chtěl napsat do Aplikací. S Navrtem jsme s v Hrotovicích bavili o oslavě naších narozenin na chatě, a hlavně o cestě vlakem odmů, kdy bylo plno až se pak Míra dostal do kupé se slovy já to zařídím. No a v ušance začal prdět až lidi radši utekli do uličky . A Laďa dělal k tomu ty ksichty, viz na tady webu, a k tomu Heřman -to je skoro na film&hellip
Dodnes vidí narvanou uličku a samotnýho Míru v kupé v oblacích smradu&hellip
No co dodat, snad jenom fotku Karla Heřmana z té doby:
Karel Heřman v brýlých a buřince
24817 b
 
«nahoru

Další historii souboru lze rozdělit na etapy:

V případě problémů kontaktujte správce webu nebo si přečtěte Prohlášení o přístupnosti webu