[Odskok na menu]

Stručná historie zaniklé kapely

Aplikace

Počátky, aneb tam a zase zpátky

... pokud chcete něco dělat dobře, nepříbírejte k tomu ženskou

Zkoušet kde bylo a hned nastaly další problémy. První se týkal názvu souboru. Podle mínění všech zainteresovaných to muselo být NĚCO. Návrhů měl každý spoustu, nicméně se ukázalo, že většina je buď úplně stupidních, anebo, v době reálného a rozvinutého socializmu naprosto nepoužitelných. Bubeník tvrdě prosazoval název Aplikace. Aplikace, taková blbost, shodla se většina, zvláště, když odporná konkurence v regionu se honosila jmény jako Arcus, HPS, Emi. Ale nikdo už nic lepšího nevymyslil, a tak u toho zůstalo.

Otázkou druhou bylo, kdo bude uměleckým vedoucím souboru: kapelníkem. V tomto případě zavládla shoda na Janu Hlaváčkovi protože jako jediný měl kapelnický kurz, nutnou to podmínku pro vystupování souboru na veřejnosti a navíc, jako jeden z mála nás, znal noty.

Otázka třetí, kardinální, byl repertoár. Tady došlo k rozdělení na dva tábory. První reprezentovaný kytaristou, baskytaristou a bubeníkem prosazoval tvrdý rock, Deep Purple, Black Sabath a tak. Druhý reprezentovaný kapelníkem a zpěvačkou, se kterou v té době chodil, byly něžné písně o lásce. Výsledkem byl značně podivný hybrid: na jedné straně písničky Hanky Zagorové, na druhé straně National acrobat od Black Sabath.

Během času se souboru podařilo jakž, takž sestavit repertoár na první vystoupení. To proběhlo v tělocvičně gymnázia, před dobře naladěným studentským publikem. Nebylo to nic moc, ale příslib lepších časů to byl. Na tomto místě musím vzpoměnout pana profesora Vitězslava Světlíka, který nám byl nápomocný nejen radami v době působení souboru na gymnáziu.

Nastal čas nést kůži na trh. V době minulé bylo nutné před veřejným vystoupením za úplatu absolvovat zkoušky, takzvané přehrávky před odbornou komisí jmenovanou ONV (pro neznalé Okresní národní výbor). Předmětem zkoušky bylo přehrání jedné písně dle vlastního výběru souboru, dvou písní dle výběru poroty z předloženého repertoáru. Přičemž porota dohlížela na to, aby v repertoáru bylo minimálně 80% písní českých, a nebo ze zemí socialistického tábora, zbytek mohl být z kapitalistické ciziny. Morální vlastnosti a oddanost socialistickému zřízení byly zjišťovány v politickém pohovoru.

Verdikt poroty zařadil kapelu do jedné ze tří tříd a nebo ji neudělil třídu žádnou. Klasifikace do tříd měla přímý vliv na odměnu souboru za vystoupení vyplácenou pořadateli. Kdo neměl třídu žádnou nemohl na veřejnosti vystupovat vůbec.

Soubor se dle svého mínění odpovědně připravil na vystoupení před komisí a někdy počátkem roku 1980 (26.2 1980) předvedl své umění na přehrávkách konaných v kulturním domě v Alexovicích (městská část Ivančic). Nebyl to úspěch, naopak, byla to ostuda. Podle vyjádření předsedy komise by soubor svojí hudbou vyhubil hmyz v širokém okolí . Takže nás vyhodili. Důkazem budiž tento ortel přehrávkové komise:

Ortel přehrávkové komise při prvním pokusu souboru o vstup mezi Super Stár
21203 b
 

Na začátku roku 1980 vydal soubor svoji péefku, na které jsou členové zvěčnění:

Novoročenka souboru Aplikace
25867 b
 

Prvotní zklamání jsme překonali vystupováním při všech možných a nemožných příležitostech. Jednou, to už později, jsme dokonce hráli na setkání občanů města Ivančic s fotbalisty Zbrojovky Brno a jejich trenérem panem Josefem Masopustem, jinak též prvním čs. držitelem Zlatého míče. Pan trenér statečně vydržel až do konce naší produkce a dokonce, snad ze slušnosti, zatleskal. Kupodivu se z této akce zachovali nějaké fotografie. Všiměte si "vtipných" nápisů v pozadí. Holt taková byla doba a my tam ty slinty nedali. Ale pan trenér moc pěkně povídal, takže se to dalo vydržet.

Vystoupení v Besedním doměv roce 1982 - kapelník Jan Hlaváček
24665 b
Vystoupení v Besedním domě v roce 1982 - kytarista Vladimír Navrátil
22850 b
Další fotografie kytaristy Vladimíra Navrátila při vystoupení v Besedním domě v roce 1982
          tentokrát při sólu
24499 b
 
Fotografie baskytaristy Aleše Dobrovolného při vystoupení v Besedním domě v roce 1982
20408 b
Fotografie kytaristy Vladimíra Navrátila a kapelníka Jana Hlaváčka při vystoupení v Besedním domě v roce 1982
32494 b
Fotografie zpěváka Karla Heřmana, bubeníka Mirka Horkého a baskytaristy Aleše Dobrovolného při vystoupení v Besedním domě v roce 1982
24027 b
 

Horší byly povinné akce jako MDŽ (pro mladší Mezinárodní den žen - svátek žen, kdy se mužská část populace opila do němoty). Jako vrchol ponížení pak byla taneční zábava pro sovětské vojáky (naše milé okupanty). Něco málo fotek z jiných akcí je zde:

Fotka z vystoupení v Besedním domě (nedatováno) - celý soubor
12746 b
Fotka z vystoupení v Besedním domě (nedatováno) - celý soubor
13664 b
Fotka z vystoupení v Besedním domě (nedatováno) - detail kapelníka a jeho Marshalla
7862 b
 
Fotka z vystoupení v Besedním domě (nedatováno) - detail baskytaristy a jeho Tesly 70
12303 b
Fotka z vystoupení v Besedním domě (nedatováno) - detail kapelníka
10940 b
Fotka z vystoupení v Besedním domě (nedatováno) - detail kytaristy
10486 b
Fotka z vystoupení v Besedním domě (nedatováno) - detail baskytaristy u okna (potenciálně nebezpečná situace vysvětlená v části zlatý věk)
10710 b
Fotka z vystoupení v Besedním domě (nedatováno) - detail kapelníka tvářícího se nějak divoce
8528 b
 

Vedlejším důsledkem těchto vystoupení však bylo, že jsme se "otrkali" a i trochu naučili vystupovat na veřejnosti. Někdy v této době nás opustila zpěvačka, jedním z důvodů snad bylo to, že už ze sebe nechtěla dělat blázna, druhým důvodem bylo to, že se rozešla s kapelníkem. Repertoár se rozrostl na cca 60 písní. A tak, na jaře 1980 jsme jeli na další přehrávky. A ty byly úspěšné! Dostali jsme první (nejhorší a nejméně honorovanou třídu) a mohli jsme hrát na zábavách. To už byl úspěch. Žádné fotky se z této památné události nedochovaly, tak alespoň pár dokumentů z dalších přehrávek konaných v rámci „Politické písně” v Kuřimi:

Verdikt poroty na přehrávkách v Kuřimi v roce 1981
19359 b
Fotka u přehrávek v roce 1981 v Kuřimi
13195 b
 

Repertoár souboru poněkud přitvrdil, objevily se skladby od tehdy nesmírně populární kapely Katapult, něco od Deep Purple, Black Sabath.

První veřejnou zábavou byl letní karneval v Hrubšicích (také část Ivančic), který proběhla 7.6 1980. Plakát z této zábavy se zachoval a je zde:

První plakát souboru Aplikace ze 7.6.1980
15605 b
 

Vystoupení dopadlo dobře. Lidé vydrželi až do konce v 3:00 ráno. Skvrnou na kráse byla lakota místního hostinského. Na skromné přání Šest piv, pět káv a dvoje Sparty nejen, že požadované nevydal, ale neodpustil si poznámku Tak tohle si tady nedovolil ani Matuška .

V dalších letech soubor hrál na tancovačkách v okolí Ivančic. Postupně, hlavně díky organizačním schopnostem kapelníka, se akční rádius rozšiřoval i do vzdálenějších obcí. Z této doby jsou tyto fotografie:

Vladimír Navrátil s kytarou a sveřepým výrazem
17591 b
Celý soubor v roce 1981: Aleš Dobrovolný, Jan Hlaváček, Vladimír Navrátil a sedící Jaromír Horký
24791 b
 

V této době vznikl i tento propagační leták:

Propagační plakát souboru Aplikace z roku 1980
18094 b
 

Názor rodičů na činnost synů se lišil rodina od rodiny. V případě bubeníka vyjadřovala vše slova jeho matky na přehrávkách v Kuřimi: Mirečku, dej si ty bicí víc dopředu, aby na ně bylo líp vidět!. To si totiž bubeník koupil zrovna nové bubny. Postoj rodičů kytaristy vyjadřují spíše tyto fotografie:

Pracovní úsilí kytaristy a baskytaristy - v pozadí budova gymnázia
23240 b
Pracovní úsilí kytaristy a baskytaristy - jde nám to od ruky
23352 b
Pracovní úsilí kytaristy a baskytaristy - sakra, mám toho plné boty
22655 b
Pracovní úsilí kytaristy a baskytaristy - nevykašlem se na to?
23842 b
Pracovní úsilí kytaristy a baskytaristy - kytaristův otec: Kde ti zatracení kluci zase jsou?
17310 b
 

V roce 1981 se členům souboru blížila maturita, nicméně hrálo se dál. Vystoupení jako taneční zábavy a veřejná vystoupení při různých slavnostech jako 1. máj (v době nedávno minulé to nebyl lásky čas ,ale především "svátek práce"), osvobození Ivančic, MDŽ byly stále častější. I přes tyto nástrahy všichni členové souboru odmaturovali. Navíc byly všichni přijati na vysokou školu. Tím byly ukončeny nekonečné debaty rodičů na téma: co z toho kluka bude, když pořád někde po nocích lítá. Zlatý věk působení souboru v době vysokoškolských studií je v dalším pokračování tohoto povídání

Krátkým odbočením od tématu jsou informace o technice, kterou jsme v těch letech používali.

«nahoru

Další historii souboru lze rozdělit na etapy:

V případě problémů kontaktujte správce webu nebo si přečtěte Prohlášení o přístupnosti webu